GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Oruç Tutarken Mutlaka Sahura Kalkın!

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak, Ramazan ayında mide ve bağırsak sağlığını koruma yolları ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Oruç Tutarken Mutlaka Sahura Kalkın!
13 Nisan 2021 - 13:48 'de eklendi

Ramazan’da uzun süreli açlığa bağlı artan mide asidinin etkisiyle, midede yanma, ağza acı su gelmesi şeklinde hissedilen reflü ve hali hazırda sindirim sorunları olanlarda karın ağrısının en sık karşılaşılan rahatsızlıklar olduğu bilgisini paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak, uzun süreli açlığa bağlı bağırsak hareketlerinde azalma, gaz şişkinliği, geğirme ve kabızlığın da oldukça sık görüldüğünü sözlerine ekledi.

Özellikle iftar ve sahurda yanlış gıda tercihinde bulunanlar, iftarda yemeklerini iyi çiğnemeden hızlı tüketenler, sigara içenler, mevcut kronik hastalıklarına rağmen oruç tutan ve çoklu ilaç kullanan hastaların mide şikayetleri geçirmeye aday olduğunu belirten Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, iftar ve sahurda tercih edilen yanlış gıdaların midede bazı problemlere yol açabileceğine vurgu yaparak şunları kaydetti: “Yüksek karbonhidrat içeren, hamur işi ve tatlı türü besinlerin tüketilmesi, karında şişlik ve kabızlık şikayetlerinde artışa, bağırsaklarda kramp tarzında ağrılara ve midede yanma ile reflü şikayetlerinin ortaya çıkmasına veya şiddetlenmesine sebep olur.”

“Mide Veya On İki Parmak Barsağı Ülseri Olan Hastaların Oruç Tutması Önerilmez”

Gastrit, ülser ve reflü şikayetleri olan hastaların şikayetlerinde Ramazan ayında belirgin artış olacağını unutmamaları gerektiğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Tokmak, “Özellikle ülser saptanan hastaların oruç tutması, ülserde büyüme, kanama ve hatta delinme gibi problemlere yol açabilir. Bu yüzden mide veya on iki parmak barsağı ülseri olan hastaların oruç tutması önerilmez. Gastrit ve reflü şikâyeti olan hastaların ise, doktor kontrolü ve takibi altında, uygun diyet kısıtlamaları ve ilaç desteği altında oruç tutması mümkün olabilir.” şeklinde konuştu.

“Sahurda Kızartılmış Besinlerin Tüketiminden Kaçınılmalıdır”

İftar ve sahur sonrası hazımsızlık yaşayanlar için tavsiyelerde bulunan Tokmak, “Sahur öğünü yavaş sindirilen ve besleyici değeri yüksek olan besinlerden oluşmalıdır. Ekmek tercihiniz kepek, tam buğday, çavdar ekmeği olabilir. Beyaz un, şeker gibi çok hızlı sindirilen besinlerden kaçınılmalıdır. Poğaça, börek ya da tatlı türevlerinin tüketiminden kaçınılmalıdır. Kızartılmış besinler gün boyu mide bulantısı yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle sahurda kızartılmış besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Yüksek tuz içeren besinler gün içerisinde susamayı arttırmaktadır. Ekstra tuz tüketiminden kaçınılmalı; salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri tüketilmemelidir.” dedi.

“15-20 Dakikalık Bir Mola Sonrası Öğüne Devam Edilebilir”

Uzun bir açlık sonrası iftar öğününde hızlı bir başlangıç yapılmamasının yemek sonrası hazımsızlık yaşanmaması açısından önemli olduğunu vurgulayan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Hurma; karbonhidrat, posa, potasyum ve magnezyumdan zengin orucunuzu açmak için iyi bir seçenektir. Yoğun öğün tüketimi öncesi 1 kâse çorba yanında bir miktar ekmek ile başlangıç yapılabilir. 15-20 dakikalık bir mola sonrası öğüne devam edilebilir. İftar öğününde ızgara/fırında et, tavuk, balık, yoğurt, cacık veya ayran, zeytinyağlı sebze yemekleri, salata ve tam tahıllı ekmeklerden oluşan bir öğün tercih edilebilir.” diye konuştu.

“Yapacağınız Hafif Egzersizler Sindirim Sisteminizin Sağlıklı Çalışmasına Katkı Sağlar”

İftardan 1 saat sonra hafif yürüyüşler ile enerji alımı dengesinin korunabileceğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Tokmak, “Yapacağınız hafif egzersizler sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER