GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

KOSGEB Sel Acil Destek Kredi Programı KOBİ’lerimize Can Suyu Olacak

Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık’ın girişimleriyle TOBB tarafından ilgili bakanlıklara ve kredi kuruluşlarına iletilen taleplerin sonucunda KOSGEB, 2023 Yılı Sel Acil Destek Kredisi Programı adı altında destek açıklamıştır.

KOSGEB Sel Acil Destek Kredi Programı KOBİ’lerimize Can Suyu Olacak
08 Ağustos 2023 - 16:29 'de eklendi

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, “KOSGEB’in açıklamış olduğu 2023 Yılı Sel Acil Destek Kredisi Programının KOBİ vasfındaki üyelerimize bir nebze olsun nefes aldırmasını umuyoruz. Bu statüdeki ve KOSGEB’e kayıtlı olan üyelerimizin destekten faydalanmak üzere anlaşmalı bankalar ile görüşmelerini tavsiye ediyoruz. Bu destek programının hayata geçmesinde emeği olan başta TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KOSGEB Düzce İl Müdürlüğü’nün Düzce TSO’ya iletmiş olduğu yazıda;

Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak illerinde 2023 yılı içerisinde yaşanan aşırı yağışlardan etkilenen ve bu durumunu ilgili resmi makamlardan (Valilik/ Kaymakamlık) belgeleyen KOSGEB Veri Tabanı’nda kayıtlı ve aktif durumda, Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde, KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde yer alan işletmelere uygun koşullarda finansal destek sağlamak amacıyla 2023 Yılı Sel Acil Destek Kredisi Programı başlatılmıştır.

Bahse konu Acil Destek Kredisi Programı;

– Kredi üst limiti işletme başına; 2022 yılı net satış hasılatı, 300.000 TL’nin altında olan işletmeler için kredi üst limiti 200.000 TL, 300.000 TL ve üzerinde olan işletmeler için kredi üst limiti 300.000 TL,

-Sıfır (0) faizli, ilk 12 (oniki) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 (otuzaltı) ay vadeli, olarak uygulanacaktır.

İşletme başına 300.000 TL kredi için 123.518 TL olan faiz bedelinin tamamı, İdare Başkanlığımız tarafından ödenecektir. Banka tarafından kullandırılacak kredinin 300.000 TL’nin altında olması halinde faiz/kâr payı tutarı bu oran korunarak hesaplanacaktır.

Programda şu bankalar yer almaktadır:

-Denizbank A.Ş.

-T. Halk Bankası A.Ş.

-T. Vakıflar Bankası T.A.O.

-T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Teminat sorunu yaşayabilecek işletmelere yönelik olarak Kredi Garanti Fonu AŞ. de protokole taraf olmuştur. İşletmenin vergi ve/veya SGK borcu bulunması durumunda, Program kapsamında Bankalarca işletmeye kullandırılan krediden azami KOSGEB’ce ödenen faiz tutarı kadar  mahsuplaşma yapılarak ilgili kamu kurumlarına aktarılmakta, kalan tutar işletmeye kullandırılmaktadır. Protokol gereği bankalar kullandıracakları krediler için işletmelerden dosya masrafı almayacaktır.

Programın kapanış tarihi 31.01.2024 olup bu tarihe kadar kredi kullandırımlarının tamamlanması sağlanacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER