GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Çankaya’ya Yeni Sanat Merkezi: Fikret Otyam Sanat Merkezi

Anadolu’nun sanatını hafızalarımıza kazıyan ressam, gazeteci-yazar Fikret Otyam’ın adı Çankaya’da 2 Haziran’da hizmete açılacak yeni sanat merkezinde yaşayacak.

Çankaya’ya Yeni Sanat Merkezi: Fikret Otyam Sanat Merkezi
27 Mayıs 2021 - 14:51 'de eklendi

Anadolu’nun renklerini hafızalarımıza kazıyan, Anadolu’nun sanatını dünyaya tanıtan, usta ressam, fotoğrafçı, gazeteci ve yazar Fikret Otyam’ın adı; Çankaya’da yaşayacak. Çankaya Belediyesi, Fikret Otyam’ın adını taşıyan yeni sanat merkezini 2 Haziran’da açıyor. Otyam’ın doğumunun 95. yıl dönümünde açılacak yeni bir sergi ve etkinlik mekanı 270 metrekare kapalı alana sahip olacak. Konutkent Mahallesi’nde hizmete açılacak merkez, içinde barındırdığı donanımlar sayesinde modern sanatın yeni adresi olacak. Yüksek tavanlı, butik bir sergi salonuna ve resital, konser, gösterim, söyleşi gibi birbirinden farklı pek çok açık hava etkinliğine ev sahipliği yapacak merkezde, 200 metrekare büyüklüğünde bir açık fuaye alanı da bulunuyor.

“GURURUNU YAŞIYORUM”

Yeni sanat merkezinin açılışı için tüm hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Ten ölür canlar bizimdir ve Otyam da öyle biridir, eserleriyle düşünceleriyle her zaman aramızdadır. Herkesin Anadolu insanını göz ardı ettiği dönemde Otyam bizlere Anadolu insanını tanıttı. Onun bütün amacı, gayreti halkıyla buluşmak üzereydi. Bu yüzden Otyam’ın adını her zaman hatırlatacak bir sanat merkezini Çankayamıza kazandırmanın gururunu yaşıyorum. Sanatçı, aydın kimliğiyle yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir” diye konuştu.

ÇANKAYA’DAN 1. SINIF “ATIK GETİRME MERKEZİ”

Çevreye karşı duyarlı ve farkındalık yaratan çalışmalarına devam eden Çankaya Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ni kısa süre sonra açıyor.

Çankaya Belediyesi çevreyi korumaya yönelik çalışmalarını birbiri ardına hayata geçiriyor. Sıfır atık yönetim sistemi kapsamında ilçenin farklı noktalarına yerleştirilen 9 adet mobil atık getirme merkezinin ardından şimdi de 1. sınıf atık getirme merkezi hizmete sunuluyor. Proje ile atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanması sağlanıyor. Çevre ve insan sağlığının korunmasının yanı sıra geri dönüşüm kültürünün yerleştirilmesi de amaçlanıyor.

Birlik Mahallesi Çankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Kampüs Alanı içerisinde kurulan 1050 metrekarelik merkezde, kağıt, cam, plastik, metal, pil, tekstil atıkları, elektrikli ve elektronik eşya, atık ilaçlar, bitkisel atık yağlar, ömrünü tamamlamış lastikler ve hacimli atıklar için konteynerler bulunuyor.

Haziran ayında hizmete girecek merkeze evlerinde biriktirmiş oldukları geri kazanılabilen atıkları getiren vatandaşlar, geri dönüşüme katkı sağlayarak aynı zamanda ekonomiye ve çevreye de destek olmuş olacaklar.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER