GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Davutoğlu ve Düzce İl Başkanı Tokaliç Afet Bölgesinde

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, beraberindeki genel merkez yöneticileri ve Düzce İl Başkanı Vildan Tokaliç, Merkez İlçe Başkanı Aydın Narman çevre illerden gelen il başkanlarıyla birlikte maden ocağı patlamasının meydana geldiği Amasra ilçesini ziyaret etti.

Davutoğlu ve Düzce İl Başkanı Tokaliç Afet Bölgesinde
17 Ekim 2022 - 15:48 'de eklendi


Türkiye’yi yasa boğan acı haberin duyulmasının ardından dün planladığı Rize ziyaretini iptal ederek Bartın’a gelen Gelecek Partisi lideri, olayın yaşandığı maden sahasına giderek incelemelerde bulundu.
Burada İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya ve beraberindeki teşkilat mensupları tarafından karşılanan Ahmet Davutoğlu, facianın yaşandığı bölgede incelemelerde bulunurken arama kurtarma ekiplerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Patlamanın gerçekleştiği bölgede basın mensuplarına bir açıklama yapan Davutoğlu, açıklamasında şunları söyledi:
Hepimiz üzülsek de en büyük acı; ailelere düştü, ocaklara düştü. Hepimiz, ailelerin yanında olmamız; devletin bütün kurumlarıyla ailelerin yanında olması, psikolojik rehabilitasyondan bütün ihtiyaçlara kadar giderilmesi, milletçe bu ailelere maden şehitlerimize bir borcumuzdur.

Bütün yetkililerin özeleştiri yapması şart
Tabii bu hüzün günleri, bu matem günleri geçtikten sonra da başta sorumlular olmak üzere herkesin başını iki elinin arasına alıp bir muhasebe yapma vakti gelecek. Rasyonel bir şekilde hiçbir ön yargı taşımadan herkesin; çok sayıda yaşadığımız, geçmişteki maden facialarından ders alarak, bugün Amasra’da yaşadıklarımızı da göz önünde bulundurarak kapsamlı bir değerlendirmeye ihtiyacımız var. Madencilik alanındaki alınan tedbirlerde eksik olanlar nedir? Yapılması gerekenler, tamamlanması gerekenler nedir, kriz yönetimi bağlamında başka hangi tedbirlerin alınması gerekir Enerji Bakanlığı başta olmak üzere Çalışma Bakanlığı ve bütün yetkililerin gerektiğinde özeleştiri de yapmak şartıyla bu değerlendirmeleri yapması şart.
GNİS’e ziyaret
Açıklamasının ardından maden ocağı sahasından ayrılan Davutoğlu ve beraberindeki partililer, Genel Maden İşçileri Sendikası’na (GNİS) geçerek Başkan Hakan Yeşil’e başsağlığı ve geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.
Ailelere taziye ziyareti
Daha sonra Karainler köyüne geçen Davutoğlu ve Gelecek Partisi heyeti, şehit olan dört madencinin ailelerine taziye ziyareti gerçekleştirdi. Acılı ailelere başsağlığı dileyen Davutoğlu, “Her ne kadar ateş düştüğü yer yaksa da bizim de yüreğimiz yandı. Acılarınız bizim de acımızdır. Her fırsatta sizlerle bir araya gelecek, parti olarak da bu acıların tekrar yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız. Bartın teşkilatımız her zaman yanınızda olacak” dedi.
Davutoğlu, başsağlığı ve taziye ziyaretlerinin ardından kentten ayrıldı.
Hastaneye ziyaret
Olayın meydana geldiği andan itibaren bölgeye giderek şehit aileleri ve yaralı işçilerin yakınlarıyla ilgilenen Gelecek Partisi Bartın İl Başkanlığı, İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya ve beraberindeki teşkilat mensuplarıyla birlikte Bartın Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan işçileri ziyaret etti. Yaralılarla teker teker ilgilenen Başkan Kurtkaya, işçilere ve ailelerine geçmiş olsun derken burada yaptığı açıklamada, “Acımız tarifsiz. Olayı duyduğumuz andan itibaren Amasra’ya geçerek tüm teşkilatımızla birlikte işçi kardeşlerimiz ve aileleriyle birlikte olduk. Bundan sonra da elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kurtkaya, dün ve bugün il ve ilçe teşkilatlarının da katılımıyla, şehit olan madencilerin cenaze namazlarına katıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER