GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK? İŞTE ADIM ADIM NORMALLEŞME PLANI

Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.

Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor

YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK? İŞTE ADIM ADIM NORMALLEŞME PLANI
06 Şubat 2021 - 14:34 'de eklendi

Ülkemizde uygulanan kısıtlamalar ve yasaklarla düşen vaka sayısı, normalleşme sürecine geçiş için beklentileri arttırdı. Aralık ayından bu yana hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasakları, yeme-içme mekânlarında kısıtlamalar uygulanıyor. Gözler normalleşme takvimine çevrilirken, Sokağa çıkma yasağı kalkacak mı, yasaklar ne zaman kalkacak? soruları da milyonlar tarafından araştırılıyor.

YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK?

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada vakaların kritik seviyelerin altına düşmesi halinde kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağı sinyalini vermişti. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede ise hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamalarının yeni bir karar alınıncaya kadar devam edeceği ifade edilmişti…

Koronavirüs salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışılıyor.

Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.

Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor.

Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.

HES KODU DÜZENLEMESİ

Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüzyüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında. Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

BİLİM KURULU ÜYESİ’NDEN 15 ŞUBAT ÖNERİSİ! YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK?

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokak kısıtlamalarının etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemlediklerini belirterek, “Hasta sayısı yaklaşık 1 aylık süreçte 7 binden 1500 civarına düştü. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, buna göre 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır” dedi. Prof. Dr. İlhan, hasta sayısı binin altına düşerse okulların da açılabileceğini belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER