GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı Yeşilyurt’tan Yeni Eğitim Dönemi Mesajı

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı büyük bir coşku ve heyecan içersinde başlıyor. Yaklaşık 3 aylık bir aradan sonra öğrencilerimize kavuşmanın heyecanı içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim.

Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı Yeşilyurt’tan Yeni Eğitim Dönemi Mesajı
12 Eylül 2022 - 15:24 'de eklendi

Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı Hasan  Yeşilyurt  yeni eğitim-öğretim yılı
nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Bilindiği üzere deprem bölgesinde yaşıyoruz. Geçmişte deprem konusunda büyük acılar yaşadık. Bakanlığımız depreme karşı seferberlik ilan etti ve ilimizde de bazı okullarımızı güçlendirme kapsamına aldı. Yaz tatili boyunca 26 okulda sürdürülen çalışmalar neticesinde 13 okulda yenileme, bakım onarım ve güçlendirme çalışmaları bitirilerek bu okullarımız eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir.
Okulların bitmesi ile başlatılan çalışmalar çok kapsamlı ve detaylı bir şekilde sürdürülmüş ancak tüm imkanlar zorlansa da çalışma yapılan okulların tamamı eğitim öğretim yılına yetiştirelememiştir. Bu okullarımızdaki çalışmalar önümüzdeki birkaç hafta içinde bitirilerek neticelendirilecektir. Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Öğrencilerimizin daha nitelikli ve depreme karşı daha hazır hale getirilmiş olan binalarda eğitim görmeleri adına yapılan bu çalışmalar ilimizdeki eğitim öğretim ortamlarının kalitesinin arttırılması adına sevindiricidir.

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi kapsamında da ilimizde geçtiğimiz eğitim öğretim yılında kayda değer çalışmalar yapılmıştır. Her okula kütüphane kurulmuş; varolan kütüphanelerde de kitap sayısı hemen her okulda binlerle ifade edilecek düzeye getirilmiştir. Bu çalışmalara velilerimizde büyük katkı sağlamış ve ilimizde öğrenci başına düşen kitap sayısı Türkiye ortalamasının üzerine çıkmaştır. Bu yıl da aynı çalışmaların sürdürülerek kitap sayılarının daha da arttırılması gerekmektedir. İl merkezinde yeni yapılan kütüphanelerle birlikte kitaba erişim daha da kolaylaşacaktır. Bu konudaki hassasiyeti için belediyemize
de ayrıca teşekkür ediyorum.

Okul öncesi eğitimde 10 Bin Okul Projesi kapsamında ilimizde sevindirici gelişmeler yaşanmıştır. Okul öncesi eğitim alan öğrencilerin eğitim almayan öğrencilere oranla akademik, sosyal ve duygusal gelişim açısından daha ileri seviyede olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Okul öncesi eğitim olmazsa olmaz ilkelerimiz arasındadır. Bakanlığımızın kararlı ve planlı adımları sayesinde ilimizde bu yıl okul öncesi eğitimde daha çok öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir. Bu amaçla ilimizde yeni anaokulları açılmış; var olanlarda da daha çok öğrenciye ulaşılması için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Yeni açılan anaokullarımızın ilimizde ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Diğer taraftan bu eğitim öğretim yılında çözüm beklediğimiz bir kaç hususu da dile getirmek isterim.

Türk Eğitim Sen olarak yıllardır vurguladığımız ve çıkarılması için çaba sarf ettiğimiz Meslek Kanunu’na Şubat ayı itibari ile nihayet kavuşmuş durumdayız. Kanunun çıkarılmış olması önemli ve sevindirici bir gelişme olsa da halen çözüm beklediğimiz hususlar da mevcuttur. Uzman/başöğretmen kariyer basamakları için getirilen sınav koşulu yıllardan beridir karşı durduğumuz bir konudur. Şubat ayından önce de sonra da savunduğumuz en önemli husus sınav şartının olmamasıdır. Beklentimiz ve temennimiz bu hususun ivedilikle tekrar gözden geçirilerek süre şartına bağlı olarak bu ünvanların verilmesidir.

Diğer bir husus banka promosyonlarında yaşanan gelişmelerdir.
Bilindiği üzere kamu kuruluşları ile bankalar arasında aylık ve ücret ödeme protokolleri yapılmakta, bu protokoller uyarınca verilecek bankacılık hizmetlerinin yanı sıra “promosyon” adı altında ayni ve/veya nakdi ek mali imkânlar da sağlanabilmektedir. Yeni yapılan protokolle 3 yıllık anlaşma sağlanmış olsa da maaşlarda yapılan iyileştirmelere oranla ödenen promosyon miktarı geldiğimiz noktada haksız bir durum ortaya çıkarmıştır. Bunun için yapılan protokolün mevcut koşullar ışığında tekrar değerlendirilerek gözden geçirilmesi elzemdir. Bu konunun da takipçisi olacağız. Düzce Türk Eğitim Sen olarak öğrencilerimize yönelik her türlü olumlu çalışmanın yanındayız. Ancak ayrım yapmaksızın meslektaşlarımızın ve eğitim camiamızın tamamının özlük haklarının da takipçi olacağız. Bu duygularla eğitim camiamızın, öğrencilerimizin ve velilerimizin yeni eğitim öğretim yılını kutluyor, sağlıklı huzurlu ve başarılı bir yıl diliyorum.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER