GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Pandemi Döneminde Türk-Alman İlişkileri Webinarı Tamamlandı

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu’nun Moderatör, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Av. Martin Manzel, Saf-Holland Türkiye Fabrika Müdürü Bilal Azizoğlu ve Mobil Garanti Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Uçar’ın panelistleri arasında yer aldığı Pandemi Döneminde Türk-Alman ilişkileri webinarı tamamlandı.

Pandemi Döneminde Türk-Alman İlişkileri Webinarı Tamamlandı
22 Nisan 2021 - 15:58 'de eklendi

Programın açılış konuşmasını yapan Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu, özellikle pandemi sürecinde çevrimiçi sistemlere yönelen dünya ekonomisi ile Türk-Alman iş insanları arasındaki köprünün güçlendirilmesi adına çalışmalar yaptıklarını, bu bağlamda Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’ndan gelen talep doğrultusunda da bu semineri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplantıda konuşan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin şu ifadelere yer verdi:

“Odamız bünyesinde kurduğumuz Dış Ticaret İstihbarat Ofisi aracılığı ile özellikle son dönemde dünyada popüler hale gelen Mikro İhracat yani Koli İhracatı konusunda üyelerimize destekler sağlıyoruz. Birçok ülkeden üyeleri olan B2B ve B2C ihracat platformları ile protokoller imzalıyor, üyelerimizin kolay ihracat yöntemlerine adapte olmalarına katkı sağlıyoruz. Yakın zamanda kuracağımız Gümrük Müdürlüğü ile de üyelerimizin Mikro ve Makro ihracatlarında daha kolay sonlandırma yapmalarına destek olacağız.

Yurt içi ve yurt dışında gerçekleşen sanal veya yüz yüze organizasyonlara katılarak ilimizi, ilimizin yatırımcılara sağladığı avantajları, nitelikli eleman konusundaki çalışmalarımızı, Organize Sanayi Alanlarımızdaki avantajlarımızı iş dünyası ile paylaşıyoruz. Kendilerini ilimize davet ederek yerinde inceleme yapmaları konusunda teşvik ediyoruz. 2018’den bugüne kadar 550 yurt içi ve yurt dışı programında ilimizi tanıtma fırsatı bulduk ve bunu iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum.

5084 sayılı yasa ile birlikte hızlıca sanayileşen Düzce, son dönemlerde sanayi alanlarının doluluk seviyesinin artması dolayısıyla daha seçici hale gelmiştir. Dolayısıyla katma değeri yüksek, verimli tarım ve sulama arazilerimize zararı olmayan sanayi tesislerini ilimize kazandırmaya çalışıyoruz. Bu noktada ilimizin bürokrasi tarafıyla birlikte yoğun mesai harcıyoruz.

Lojistik olarak ekonomik metropollerin ortasında yer alması, Liman ve demir yollarına yakınlığı, kara yolu taşımacılığı konusunda asırlık tecrübesi olması, ham maddeye erişim açısından kolaylıkların olması ve nitelikli personel bulma konusunda rahatlık olması sanayicilerimizin Düzce’yi tercih etmelerinde önemli rol oynamaktadır.

Düzce’de faaliyette olan 5 Organize Sanayi Bölgemiz var. 4’ü karma ve bir OSB’miz Metal İhtisas OSB olarak faaliyet gösteriyor. 1. Ve 2. OSB’miz tamamen dolu. Genişletme çalışmalarımız devam ediyor. Diğer 3 Organize Sanayi Bölgemize yatırımcı kabullerimiz devam ediyor.

Düzce 550 Kilometre toplam mesafe aralığında iki mega kentin arasında yer alıyor. Dolayısıyla Kara Yolu Taşımacılığı konusunda lider illerden biri durumunda. Liman ve Demiryollarına yakın olması dolayısıyla da lojistik avantajlarının tamamına sahip durumda. Yer tahsisi tamamlanmak üzere olan Gümrük Müdürlüğümüzü de en kısa zamanda faaliyete almayı planlıyoruz. Bu sayede üyelerimizin ve potansiyel ihracatçı adaylarımızın işlemlerini daha hızlı yapmalarına destek olacağımızı düşünüyoruz.

Meslek Lisesi Memleket Meselesi sloganıyla çıktığımız yolda TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu da gayretleriyle ülke genelinde 120’nin üzerinde Meslek Lisesi odalarımızın himayesine verildi. İlimizde de 3 Meslek Lisemizin tüm operasyonlarında oda olarak yer alıyoruz. Birçok projede beraber çalışıyoruz. Son olarak da Almanya ile proje ortağı olduğumuz Borsa İstanbul

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER