GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

KONURALP’TE BÜYÜK İSKENDER PORTRE BAŞI BULUNDU

Düzce Belediyesi’nin destekleri ile 4 yıldır aralıksız devam eden Konuralp Antik Kent kazı alanında arkeologlar her geçen gün yeni bulgular elde etmeye devam ediyor.

KONURALP’TE BÜYÜK İSKENDER PORTRE BAŞI BULUNDU
20 Eylül 2023 - 20:50 'de eklendi

Alanda devam eden kazılarda tiyatronun üst kısmında bulunan ve MekadonyaKralı Büyük İskender’e ait olduğu belirlenen portre başıKonuralp Müzesi’ne teslim edildi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün göreve başladığı günden itibaren büyük önem verdiği ve gerek iş gücü gerekse ekipman anlamında desteklediği Konuralp Antik Kenti’ndeki kazılarda önemli tarihi bulgular elde edilmeye devam ediyor. Düzce Belediyesi arkeologları tarafından yılın 12 ayı boyunca kesintisiz süren kazılar kapsamında antik tiyatronun büyük bölümü gün yüzüne çıkarılırken üst kısımda yürütülen kazılarda daha önce bulunan Apollon heykelinin başı ve Medusa başı gibi tarihi kalıntıların benzerine rastlandı.

UZMANLAR ‘İSKENDER’ DEDİ

Konuralp Antik Tiyatro kazı alanında yapılan kazılarda tiyatro alanının üst kısmında toprak içinde bir yapı olduğunu anlayan arkeologlar kazı çalışmalarını detaya indirerek portre başı olduğu anlaşılan yapıyı zarar vermeden bulunduğu yerden çıkardı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile KonuralpMüzesi’ne haber veren arkeologlar yerinde inceleme yapılması ve portre başının temizlenmesinin ardından konunun uzmanları tarafından incelenmesi amacıyla KonuralpMüzesi’ne gönderdi. Tarih uzmanları ile Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı’nın istişaresi sonucunda bulunan portre başının Makedonya Kralı Büyük İskender’e ait olduğu belirlendi.

BÜYÜK İSKENDER TASVİRLERİ İLE BİREBİR AYNI

Konuralp Müzesi’nden yapılan açıklamada portre başınınneden Büyük İskender’e ait olduğuna ilişkin bilgiler paylaşılarak “Düzce merkeze bağlı Terzialiler mahallesinde yer alan Konuralp Müze Müdürlüğü’nce kazı başkanlığı yapılan ve Düzce belediyesi’nden işçi ve malzeme desteği ile devam eden Prusias Ad Hypium Antik Tiyatro kazısı sırasında ortaya çıkarılan M.S. 2’nci Y.Y. tarihlenen 23 cm (baştan-boyna kadar) ölçülerinde İskender başı bulunmuştur.Mermerden yapılan derin ve yukarı doğru bakan gözler, göz bebeğinde matkap izleri,dişlerini pek ortaya çıkarmayan hafif açık ağzı ile tasvir edilmiştir. İki yana atılmış boyna kadar uzun kıvırcık saç modeli ve alnının ortasında arkaya ve yanlara doğru ayrılan iki tutam saçı (Anastoli) bir aslanın yelesi gibidir. Bu tasvir Büyük İskender’e özgü bir saç tipidir” şeklinde bilgiler aktarıldı.

KAZILAR VE ARAŞTIRMALAR DAİRESİ PAYLAŞTI

Tarihi kalıntıların geçmiş döneme ilişkin yeni bilgiler barındırması açısından incelenmesi devam ederken Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı da sosyal medya hesabından Düzce’de bulunan Büyük İskender portre başı fotoğrafını paylaşarak “Kazılarımızdan, Roma imparatorluk dönemi (MS 2. yüzyıl) Büyük İskender portre başları: Düzce, Prusias ad HypiumAntik Kenti 2023 kazıları ve Amasra, Stoa yapısı 2023 kazıları” ifadelerini kullandı.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
CLOSE
CLOSE