GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

KAFKASLAR ATALARINI DÜZCE’DE ANACAK

KAFKASLAR ATALARINI DÜZCE’DE ANACAK
24 Mayıs 2024 - 19:19 'de eklendi

 

‘Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 160. yıl dönümüetkinlikleri Düzce Belediyesi’nin destekleri ile Düzce’de gerçekleştirilecek. Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) ve Düzce Kafkas Kültür Derneği işbirliğinde düzenlenecek anma etkinliklerine, Türkiye’nin dört bir yanından katılım bekleniyor.

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) ve Düzce Kafkas Kültür Derneği tarafından düzenlenen Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 160. yıl dönümü etkinlikleri Düzce Belediyesi’nin destekleri ile Düzce’de gerçekleştirilecek. 25 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olan anma etkinliklerine KAFFED’e bağlı Türkiye’nin dört bir yanındaki Kafkas Dernekleri ile Çerkeslerin de katılımı bekleniyor.

Etkinlik saat 18.00’da Çerkeslerin Düzce’ye ayak bastıkları ilk alanlardan olan Uzunmustafa Mahallesi’nde yapılan Kafkas Anıt Rölyefi önünde başlayacak. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatı ile hazırlanarak Sabiha UlusoyKütüphanesi bahçesinde yerini alan 2,2 metre yüksekliğindeki ve 8 metre genişliğindeki anıt, Kafkas toplumlarının acılarını ve kültürlerini yansıtıyor. Mart ayında açılışı yapılan anıt rölyef önünde bir araya gelecek olan Çerkesler, kaybettikleriatalarının ruhu için dualar edecek.

Ardından ise katılımcılar kortej yürüyüşü ile AnıtparkMeydanı’na geçerek anma programını icra edecek ve mezar taşı nöbeti tutacak. Anıtpark’tan Cedidiye Meydanı’na kadar meşaleli yürüyüş yapılarak, 22.00’da meydanda Nart ateşi yakılacak.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER