GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Gıda denetimleri hız kazandı

İl Müdürü denetimlere bizzat katıldı
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatı ile 81 İlde eş zamanlı olarak üç hafta sürecek denetim seferberliği başladı. Düzce’de 7 ilçe ve İl merkezimizde 34 denetçiyle başlayan denetimlere İl Müdürü Esra Uzun da bizzat katıldı.

Gıda denetimleri hız kazandı
29 Ağustos 2023 - 11:17 'de eklendi

Düzce’de lokanta, restoran, kafeterya, otel gibi toplu tüketim yapılan yerlerde denetimler yapılıp denetim sırasında gerekli görüldüğünde numune alınarak uygun olmayan işletme ve ürünlere idari yaptırım uygulanacak. Rutin olarak yıl boyunca gerçekleştirilen risk esaslı denetim ve kontrollere ilaveten farkındalığı artırmak amacıyla üç hafta boyunca yoğun denetimler gerçekleştirilecek.
Bu denetimlerle toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde gıda kaynaklı salgınları engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek için lokanta, restoran, kafe, otel gibi toplu tüketim yerlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimlere ağırlık verilmesi; gerekli görülmesi halinde numune alınması ve uygun olmayan işletme ve ürünlerine idari yaptırım uygulanması amaçlanıyor.
Ayrıca kamu sağlığının korunması, tüketicilerin gıda güvenilirliğini sağlamak adına toplu yemek hizmeti veren işletmelerin Bakanlıkça kayıt altına alınmasının önemi vurgulanıyor.
Düzce’de gıda kontrol görevlilerince 2023 yılı Ocak ayından bugüne toplam 3 bin 744 gıda denetimi gerçekleştirildi. Denetimler kapsamında 23 iş yerine toplam 248 bin 647 TL idari para cezası uygulandı.
Tüketicilerin sağlığı ile menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve firmalar arasında haksız rekabetin önlenmesi amacıyla güvenilir olmayan gıdayı arz edenlere göz açtırılmayarak gerekli yaptırımlar uygulanacak.
Düzcelilerden karşılaştıkları olumsuz durumları Alo 174 Gıda Hattı’na bildirmeleri istendi. Yapılan denetimlere İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun bizzat katılarak ekiplerine yardımcı oldu. Düzce tarihinde ilk kez bir tarım il müdürü denetimlere bizzat katılarak örnek olmayı başardı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER