GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Düzce Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği’nden Bir İlk

Düzceli Akademisyenler bilimsel çalışmalarıyla tıp literatürüne katkı sağlamaya devam ediyor. Düzce Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği öğretim üyeleri de tıp literatürüne ERCP işleminde kullanılan yeni bir teknik kazandırdı.

Düzce Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği’nden Bir İlk
02 Ağustos 2023 - 14:33 'de eklendi

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serkan Torun, Doç. Dr. Salih Tokmak ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fuat Çetin tarafından geliştirilen ve safra kanalına giriş aşamasında kullanılabilecek “PA-EMR adlı teknik, Amerikan Gastrointestinal ve Endoskopik Cerrahlar Cemiyeti (SAGES) ve Avrupa Endosskopik Cerrahi Derneği (EAES) resmi yayın organı olan Surgical Endoscopydergisinde yayınlanarak uluslararası tıp camiasında resmen kabul gördü.

ERCP Nedir?

ERCP’nin safra yolu hastalıklarının tedavisinde vazgeçilmez bir işlem olduğu, ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan özel bir endoskopi cihazı ile ağız yolundan girilerek yapılmaktadır.Yapılan bilgilendirmede “Bu cihazla yemek borusu ve mide geçilir. On iki parmak bağırsağında safra kanalı ve pankreas kanalının ortak açıldığı papilla denilen milimetrik boyutta delik bulunur. Bu milimetrik delikten ince uçlu kateter denilen cihazlarla girilerek safra kanalına müdahale edilir. İşlemin en zor kısmı, safra kanalı içine giriş aşamasıdır.” ifadesine yer verildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER