GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

CHP’den Zonguldak çıkarması: TTK’ya 5 bin içi alımı yapacağız

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığında milletvekilleri ve parti meclisi üyelerinden oluşan heyet ile Zonguldak’a çıkarma yaptı.

CHP’den Zonguldak çıkarması: TTK’ya 5 bin içi alımı yapacağız
08 Temmuz 2021 - 15:44 'de eklendi

Kara Elmas taşkömürünün başkentinde başta madenciler olmak üzere esnaf, çiftçi, sendikalar, meslek örgütleri, ticaret odaları, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ediyor. 2 gün sürecek Zonguldak ziyaretleri sonrası CHP heyeti Zonguldak’ın sorunlarını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rapor olarak verecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığındaki CHP Heyeti Zonguldak’taki işsizlik, yoksulluk ve mağduriyetleri halkın ağzından dinledi. CHP Heyeti, Zonguldak ziyaretlerine başlamadan önce İsmet Paşa Parkı’nda basın açıklaması yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın burada yaptığı açıklamada, Zonguldak’ta, madenci, esnaf, çiftçi, işçi, emekli, dar gelirli vatandaşları, işsiz vatandaşları, kadınları dinleyeceklerini ve sorunları tespit edip Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rapor vereceklerini açıkladı. Akın, konuşmasına şöyle devam etti:

 

 

‘TTK’YA 5 MİLYARLIK YATIRIM YAPACAĞIZ, 5 BİN İŞÇİ ALACAĞIZ’

Taşkömürü demek; Türkiye’nin yüksek verimli enerji kaynağı demektir. Cumhuriyetin ilk kentinde, sanayi ve madenciliğin gelişmesine katkı sunan fakat bugün üvey evlat muamelesi gören ve hak ettiği değeri alamayan kara elmasın, taş kömürünün şehri ne yazık AK Parti iktidarında hak ettiğini alamıyor. Zonguldak Türkiye’nin gözbebeği, Zonguldak’ın gözbebeği de Türkiye Taşkömürü Kurumu’dur. Türkiye Taş kömürü Kurumu bünyesinde yapılan madencilik uzun yıllardan beri Zonguldak’ın gelişmesinde lokomotif olmuş ve bütün bunlara bağlı olarak Zonguldak ilinin istihdam potansiyeline önemli katkı sunmuştur. AK Parti hükümeti iktidara gelene kadar da bu böyle olmuştur. Zonguldak’ın madencilik deneyimi atıl hale gelmiş; gençlerimiz işsiz kalmıştır.

“Her fırsatta yerli ve milli enerji diyerek, algı yaratmaya çalışan AK Parti iktidarı taş kömürünü çıkarmayıp dünyanın dört bir yanından kömür ithal ederek “Milli” olduğunu “Yerli” olduğunu iddia etti. AK Parti hükümetinin ne enerji politikaları ne maden politikaları millidir, yerlidir. İthalat üzerine kurulu yanlış politikalarla enerji yönetilemez. Enerjiyi yönetemezseniz ekonomiyi de yönetemezsiniz. Yönetemiyorlar da. Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndaki üretim düşüyor. İşçi açıkları söz verdikleri halde kapatılmıyor. TTK’ya yıllardır yatırım yapılmıyor. TTK’nın 5 binin üzerinde yer altı işçisi açığı var. TTK’ya işçi alınması gerekiyor İktidara geldiğimizde; TTK’ya ilk etapta 5 milyar liralık yatırım yapacağız. 5 bin içi alımı yapacağız ve ilk etapta yılda 5 milyon ton üretim yapacağız. AK Parti hükümetinin 19 yıllık yönetiminde yanlış ekonomi ve sürdürülebilir olmayan enerji politikalarına son verip Zonguldak’a stratejik önemini yeniden kazandıracağız.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER