GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

“AKP, DSP’nin kendilerine katılacağı yönünde umutlu”

Gazeteci Murat Yetkin, kaleme aldığı yazıda AKP çevrelerinde DSP’nin Cumhur İttifakı’na katılacağı yönünde umudun başlamış durumda olduğunu belirtti.

“AKP, DSP’nin kendilerine katılacağı yönünde umutlu”
12 Nisan 2021 - 15:26 'de eklendi

cccccccc

Murat Yetkin, “Bir şehir efsanesi: Türkiye’de etkili muhalefet yok” başlıklı yazısında “AK Parti çevrelerinde DSP’nin yakında kendilerine, Cumhur ittifakına katılacağı yolunda bir umut başlamış durumda. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın 30 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesini, eski Genel Başkan Masum Türker’in son zamanlarda hükümet yanlısı yayınlarda görünmeye başlamasını da buna kanıt gösteriyorlar” dedi.

Türkiye’de muhalefet partilerinin etkili muhalefet yapmıyor olduğu yönündeki iddialara da yer veren Yetkin, “Muhalefetin hiçbir şey yapmadığı algısı AK Parti çevrelerinin yanı sıra bir de dijital ve sosyal medyada etkili kanaat önderlerinde mevcut” ifadelerini kullandı.

 

Yetkin yazısına şöyle devam etti:

Peki ne yapıyor muhalefet?

• Asgari ücret: Açık konuşmak gerekirse, son birkaç yıldır, ama özellikle CHP’nin 2019’da İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehir belediyelerini AK Parti’den almasından bu yana asgari ücretin belirlenmesinde inisiyatif hükümetten muhalefete geçti. Hem hükümet CHP ve İYİ Parti’nin daha önceden talep ettiği rakamlara yanaşmaya çalışıyor hem de CHP’li belediyeler, söz verildiği üzere, hükümetin verdiğinin üzerinde kendi asgari ücretlerini uyguluyorlar. Bu durum, milyonlarca çalışanın gözünde örnek oluşturuyor.

• Belediyeler: AK Parti ve MHP’nin Belediye meclislerindeki engelleme çabalarına rağmen CHP’li belediyeler dikkat çekici yönetim farklılıklarıyla öne çıkıyor. Bunların başında saydamlık geliyor. İhalelerin canlı yayınlanması sonucu hem ihale bedelleri düşmeye hem de eş-dost kayırmacılığı iddiaları azalmaya başladı. Örnek uygulamalar nedeniyle anketlerde Ankara’da Mansur Yavaş ve İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun beğeni oranları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yakaladı. Bu 2002’de AK Parti’nin iktidara gelişinden bu yana ilk defa görülüyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER