GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

“2. Batı Karadeniz Metabolik Sendrom” Sempozyumu Düzenlendi

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen “2. Batı Karadeniz Metabolik Sendrom” başlıklı sempozyumda sağlık alanında önemli çalışmalar yapmış sağlıkçı bilim insanlarımız bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

“2. Batı Karadeniz Metabolik Sendrom” Sempozyumu Düzenlendi
21 Mart 2023 - 15:58 'de eklendi

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Sempozyuma; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı, Doç. Dr. Cengiz Tuncer, öğretim elemanları, davetli misafirler ve öğrenciler katılım gösterdi.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı ve Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Attila Önmez, 1.sempozyumu yaptıktan sonra çok güzel geri dönüşler alındığını ifade ederek, bunun üzerine 2.sini yapmaya karar verdiklerini söyledi. Dünyada en çok rastlanan hastalıkların kardiyovasküler hastalıklar olduğunun altını çizen Doç. Dr. Önmez, yapılan bu sempozyumlarla önemli bilgilere ulaşıldığını dile getirdi.

Fast Food Tarzı Beslenme Hastalıkları Tetikliyor

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, beslenme türünün sağlık üzerindeki önemine vurgu yaparak günümüzde artan fast food tarzı beslenme türünün insan sağlığını olumsuz olarak etkilediğini ifade etti. Sempozyumunun yararlı sonuçlar getireceğine inandığını söyleyen Prof. Dr. Nedim Sözbir, sempozyum için Düzce Üniversitesi’ne gelen ve sempozyuma katkı sunan herkese teşekkür etti.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra Sempozyum oturumlarla devam etti. Metabolik Sendrom hastalıklarda diyabetin etkisinin anlatıldığı oturumlarda konuşmacılar, diyabetle mücadelede kullanılan ilaçların yan etkilerini azaltmak ve üretilen ilaçların kardiyovasküler hastalıklara yönelik risk oranlarının çıkarılması ile kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi gerektiğini vurguladılar.

SGTL2İ ilaçların kullanımı ile hastanın diğer organlarına zarar vermeden tedavi edilebileceğinin anlatıldığı sempozyumda, İnsulin ile de tedavinin yüzyılı aşkın bir süredir devam ettiği belirtildi.

Çok ilaç kullanmanın hastaların yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilediğini vurgulayan konuşmacılar, mümkün olan hastayı en basit yöntemlerle tedavi etmek olduğunu ifade etti.

Ağır Yaşamlar Hastalıkları Tetikliyor

Metabolik Sendrom hastalıklarda vücut kilo endeksinin de anlatıldığı sempozyumda, sağlıklı bir yaşam için diyete ceza olarak değil bir yaşam biçimi olarak bakılması gerektiğine vurgu yapıldı. Beslenmede tek bir doğrunun olmadığını söyleyen konuşmacılar, kişiye özgü beslenmenin altını çizdiler.

Hastaların sağlığına kavuşmaları için yaşam tarzı değişiklikleri yetersiz kalması durumunda tıbbi müdahalenin gerekli olduğunu vurgulayan konuşmacılar, sağlıklı beslenmenin yanında, hareketli bir yaşamında önemine vurgu yaptılar.

Hipertansiyonun birçok hastalığı tetiklediğinin altını çizen konuşmacılar, hipertansiyonun zamanında tespiti ve tedavisi ile birçok hastalığın önlenebileceğini dile getirdiler.

 

 

Sempozyum Oturumları

Sempozyumun 1. oturumu “Diyabet Tedavisinde Oral Antidiyabetikler” başlığı altında başladı. Başkanlığını Doç. Dr. Gülali Aktaş’ın yaptığı oturumda; Dr. Tuba Taslamacıoğlu Duman ve Dr. Attila Önmez “Dapagliflozin ile T2DM Tedavisinde Yeni Dönem” başlığı altında katılımcıları bilgilendirdi.

Sempozyumun 2. oturumu “Diyabet Tedavisinde İnsülin” başlığı altında yapılan sunumlarla devam etti. Diyabetle mücadelede insülinin anlatıldığı oturumun başkanlığını Dr. Tufan Tüfek yaparken, Dr. Satılmış Bilgin “Oral Antidiyabetiklerden İnsüline Geçiş”, Dr. Sakin Tekin “Nasıl Yoğunlaştıralım-Koformülasyon, Premix ve Bolus İnsülinler”, hakkında bilgi verirken, Selçuk Yaylacı ise, “Özel Hasta Gruplarında İnsülin Tedavisi” konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Sempozyumun öğleden sonrası oturumları “Ağır Yaşamlar (Obezite)” başlığı ile başladı. Dr. Zerrin Gamsızkan’ın oturum başkanlığında yapılan oturumda; Arş. Gör. Dr. Melis Gültekin “Neden Doymuyoruz? Obezitenin Fizyopatolojisi”, Dyt. Tuğçe Uzun “Obezitede Beslenme Tedavisi ve Popüler Diyetler”, Dr. Burçin Meryem Atak “Obezite Tedavisinde Farmakoterapi” konu başlıklarında sunum yaptılar.

Oturum başkanlığını Doç. Dr. Attilla Önmez’in yaptığı “Hipertansiyon ve Dislipidemi” başlıklı oturumda ise; Dr. Kürşad Öneç “Son Kılavuzlara Göre Hiper Tansiyon Tanım, Tedavi ve Hedef Değerler”, Dr. Erdal Belen “Gebelerde Hipertansiyon”, başlığı altında sunum yaparken, Gülşah Aktüre ise “Son Kılavuzlar Işığında Dislipidemiye Yaklaşım”, konusu hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER