GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

10 YENİ OTOBÜS HİZMETE GİRDİ

Düzce Belediyesi toplu ulaşım hizmetlerinde kalite standartlarını artırmaya devam ediyor.

10 YENİ OTOBÜS HİZMETE GİRDİ
23 Aralık 2023 - 21:40 'de eklendi

Her gün gelişen ve büyüyen Düzce’nin toplu ulaşımda kullanılan araç filosu Ulaşım A.Ş. bünyesine katılan 10 adet yeni 12 metrelik otobüslerle güçlendirildi. Araçlar belediye önünde düzenlenen törenle seferlerine başladı.

Düzce’nin özgün ulaşım sisteminin gelişimi ve mevcutaraçların, arz talep dengesine katkı sağlayacak hamle Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’den geldi. Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde kalite standartlarının yükseltilmesi ve hizmetlerin vatandaşların talepleri doğrultusunda geliştirilmesi Ulaşım A.Ş. filosuna yeni araçlar katıldı. Yasal işlemleri tamamlanan sıfır kilometre 10 adet 12 metrelik otobüsler Düzce Belediyesi önünde düzenlenen törenle seferlerine başladı.

Cuma namazı sonrası düzenlenen organizasyon Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ev sahipliğinde Düzce Valisi Selçuk Aslan, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, kurum temsilcileri, belediye meclis üyeleri, müdürlerve çok sayıda vatandaşın katılımı ile yapıldı. Program Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün açılış konuşması ile başladı.

5 YIL ÖNCE YOLCU SAYISI 22 BİN İDİ

Ulaşım sisteminde yapılan yeniliklerden söz eden Başkan Özlü; “biz bu sistemi kurarken yolcu sayımız 22 bin idi. Hesaplarımızı yapmıştık ama geçen pazartesi günü yolcu sayımızı 50 bin olarak belirledik. Özellikle öğrenciler için uyguladığımız Genç Kart uygulaması sanıyorum şu an fiyatı 380 TL ve sınırsız biniş. Dolayısıyla bir çok aile çocuklarını servisten aldı ve toplu ulaşım kullanmaya teşvik ediyor. Yolcu sayımız çok arttı, sabah ve akşam saatlerinde sorun yaşanıyor. Geçenlerde mahalle toplantısında dile getirildi bu durum. Hemen girişimlere başladık. Hesap yaptık ve kaç otobüs almamız gerektiğini belirledik. Sabah ve akşam saatlerinde sisteme büyük otobüslerle destek yapınca sorun çözülüyor. 10 otobüs aldık ve bu otobüsler kalabalık saatlerde devreye girecek. Normal saatlerde yine 6 metre otobüsler seferlerine devam edecek. Kaç yolcu varsa o yolcu sayısına mütenasip büyüklükte araçlar seçtik” ifadelerini kullandı.

ARAÇLARIN RESMİ İŞLEMLERİ TAMAMLANDI

Araçların bir hafta süreyle belediye önünde bekletilmesi konusunu da açıklığa kavuşturan Başkan Özlü resmiprosedürlerin tamamlandığını söyledi ve şöyle konuştu: “Yeni araçlarımızı burada bir hafta kadar bekletmek durumunda kaldık. Çünkü bu araçlara kart sistemi kurulması ve plaka hazırlanması gerekiyordu. Bu süreçte şoförlerimiz de eğitim aldı. İşin resmi süreçleri tamamlandı. Şimdi dualarla araçlarımızı seferlerine uğurlayacağız.”

“BİZ HESAPSIZ İŞ YAPMAYIZ”

Düzce’ye özgü hazırlanan toplu ulaşım sistemi için en fazla eleştiri konusu olan mevcut otobüslerin küçüklüğüne de değinen Başkan Özlü yoğunluğun sadece sabah ve akşam saatlerinde yaşandığını belirterek “bana kızanlar oldu otobüsler neden küçük diye. Bakın bu büyük otobüsler yoğun saatlerdeki yolcu sayılarına uygun şekilde seferde olacak. Günün diğer saatlerinde gün içinde mevcut 6 metre otobüslerimiz kullanılacak. Çünkü israf arkadaşlar, harcadığımız devletin parasıdır. Parayı dikkatli harcamak için içinde 10 kişi varsa küçük otobüs taşıyacak. Yeni aldığımız bu araçlar oturan ve ayakta olmak üzere toplam 100 yolcu kapasiteli. Sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluğa çözüm olacak. Bizim her işimiz hesap, kitapla yürür. Hesapsız iş asla yapmayız. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

KURBAN KESİLDİ, İKRAMLAR VERİLDİ

Konuşmaların ardından Düzce İl Müftüsü Osman Aydın’ın duası ve ardından kurban kesilmesinin ardından Cuma namazından çıkan vatandaşlara Konuralp Pilavı ikram edildi. Organizasyonun sonunda 12 metrelik 10 yeni araç seferlerine başlamak üzere alandan ayrıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER