GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Prof. Aydal: Abdülhamid Han yanlış yerde doğalgaz arıyor!

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Aydal, Yedinci nesil teknolojiye sahip Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han için Doğu Akdeniz’de belirlenen sondaj yerinin yanlış olduğunu ileri sürdü.

Prof. Aydal: Abdülhamid Han yanlış yerde doğalgaz arıyor!
20 Eylül 2022 - 13:50 'de eklendi

Aydal, doğalgaz bulunma ihtimali yüksek yerlerin; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal olarak ruhsatlandırılan ve Münhasır Ekonomik Zon alanımız içinde kalan 4,5,6,7 Nolu ruhsat alanlarının kuzey kısımlarında kalan yerlerolduğunu da belirtti 

Doğalgaz bulmak için yapılan çalışmalar takdire şayan

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Doğan Aydal, yaptığı açıklamada Hükümetin denizlerimizde Doğalgaz ve Petrol aramak için gösterdiği gayretlerin takdire şayan olduğunu ancak doğalgaz veya petrol arama için seçilen yerler hakkında aynı olumlu cümleleri kurmanın mümkün olmadığını söyledi.

Sondajlar İçin Yanlış Yerler Seçildi

Daha önce İskenderun körfezi ve Kıbrıs Adasının kuzeyinde yapılan, 3-4 bin metre gibi düşük derinlikli sondajlarla hiçbir sonuç alınamadığını hatırlatan Aydal, şunları kaydetti:

Karadeniz’de Romanya’ya ait Neptün sahalarında doğalgaz bulunması sebebiyle aynı uzantıda Türkiye Özel Ekonomik Zonu içinde kalan Tuna 1 sahası haricinde delinen Türkali1,2,3….. ve Türkali 7 sahaları ve Amasra kuyusunda olumlu sonuç alınamamıştı. Benzer şekilde Doğu Akdeniz’de seçilen bütün sondaj yerlerinde olumlu sonuç alınamamıştı. İskenderun Körfezi, Mersin, Adana, Antalya açıklarında ve KKTC doğu ve batı bölgelerinde, son yirmi yılda yapılan bütün sondajlar olumsuz sonuçlanmıştı.”

Abdulhamid Han Gemisi İçin Seçilen Sondaj Yeri de Yanlıştır

Derin sondaj yeteneğine sahip olmasına rağmen Mersin Taşucu açıklarına Abdulhamid Han Sondaj gemisinin gönderilme kararının alınması manidar bulduklarını belirten Aydal, Anlaşılamayan bir başka husus da Abdülhamid Han gemisinin neden hala Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Gemi bölgeye 10 Temmuz 2022 tarihinde ulaşmış ve Sayın Cumhurbaşkanımız, 9 Ağustos 2022’de Taşucu limanında, gemide sondaj ile ilgili brifing almıştır. Aradan kırk gün geçmesine rağmen 18 Eylül tarihli Marine trafik raporuna göre, Navtex ilan edilen, Gazipaşa İlçemizin 55 km açıklarındaki YÖRÜKLER 1 sondaj sahasına hala gitmemiş, Taşucu limanında demirli durmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Doğalgaz çıkma ihtimali yüksek bölgelerde arama yapılmalı

Hükümetimizin doğalgaz çıkma ihtimali yüksek olan bölgelerde çalışma yapması gerektiğini belirten Aydal,Hükümetimiz, özellikle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal olarak ruhsatlandırılan ve Münhasır Ekonomik Zon alanımız içinde kalan 4,5,6,7 Nolu ruhsat alanlarının kuzey kısımlarında kalan yerlerde Navtex ilan edip sondajlar yapmalıdır. Bu bölgedeki çalışmaları hızlandırmak için uzun süredir Filyos Limanında demirli bulunan Kanuni sondaj gemimiz ile yine Filyos Limanında demirli Oruç Reis Sismik gemimiz bölgeye gönderilmelidir. dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
CLOSE
CLOSE