GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Fındık Üreticilerine Kozalak Akarı Uyarısı: Mücadele Zamanı Gelmiştir!

Fındık Üreticilerine Kozalak Akarı Uyarısı: Mücadele Zamanı Gelmiştir!
26 Nisan 2022 - 11:33 'de eklendi

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, fındık bahçelerinde yaygın olarak bilinen, ancak üreticilerin pek dikkat etmediği fındık kozalak akarları hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Karadeniz Bölgesi fındık bahçelerinde yaygın olarak bulunan ve gözle görülemeyecek kadar küçük olan kozalak akarları bütün fındık çeşitleri üzerinde beslendiğini söyleyen Prof. Dr. Öztemiz, fındığın meyve, yaprak ve sürgün gözlerine zarar vererek ekonomik kayıplara neden olduğunun altını çizdi. Farklı fındık çeşitlerinde %35-70 arasında değişen oranlarda verim kaybına yol açabildiklerini vurgulayan Sevcan Öztemiz, şehrimiz fındık bahçelerinde çok sık rastlanan fındık kozalak akarı zararlarının üreticiler tarafından pek bilinmediğini ve mücadelesine de gereken önemin verilmediğini ifade etti.

“Oluşan Her Bir Kozalak Kaybedilen Bir Çotanak”

Fındık kozalak akarlarının iki değişik formu olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Gal oluşturan formu fındıkta sadece generatif tomurcuklar üzerinde beslenmekte ve halk dilinde  “Kozalak” olarak bilinen deformasyona sebep olmaktadır.  Diğer serbest formu ise fındığın hem generatif hem de vejetatif kısımlarında beslenerek meyvelerin ve tomurcukların dökülmesine ve deformasyonlu bitki organlarının oluşmasına neden olmaktadır.  Her iki türün beslenmesi sonucunda dişi ve erkek çiçekler, tomurcuklar, kozalaklar dökülerek kuru sürgünlerin oluşmasına neden olurlar. Oluşan her bir kozalak kaybedilen bir çotanak olarak düşünüldüğünde fındık verimini ne kadar olumsuz etkilediklerini tahmin edebilmek mümkündür.” dedi.

“Her Yıl Mekanik Mücadele Yapılan Bahçelerde Kimyasal Mücadeleye Gerek Yok”

Bu zararlıya karşı en etkili mücadelenin mekanik mücadele olduğunu söyleyen Öztemiz, kışın yapraksız dönemde kozalakların toplanıp bahçe içinde bir yere yığın olarak bırakılmasını, toplanan bu yığınların yakılmamasını veya toprağa derin gömülmemesini belirterek, her yıl mekanik mücadele yapılan bahçelerde kimyasal mücadeleye gerek duyulmayacağını dile getirdi.

Mekanik mücadele yapılmayan bahçelerde kimyasal mücadeleye karar vermek için bahçede ön sayım yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Bu amaçla 1-10 da büyüklükteki bahçelerde 10 ocak, 11-30 da büyüklükteki bahçelerde 20 ocak ve 30 da’dan büyük olan bahçelerde de 30 ocak tesadüfi olarak işaretlenir. İşaretli her ocağın 1’er dalındaki kozalaklar sayılarak bir daldaki ortalama kozalak sayısı hesaplanır.  Bir dalda ortalama 5 kozalak varsa kimyasal mücadele yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
CLOSE
CLOSE