GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Düzce Üniversitesi Akademisyenine Altın Fırça Ödülü

Book Culture Art Times gazetesi tarafından altıncısı gerçekleştirilen “Altın Kalem Ödüleri” İstanbul Mihrabat Korusu’nda düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Düzce Üniversitesi Akademisyenine Altın Fırça Ödülü
27 Mayıs 2024 - 15:40 'de eklendi

 

Çeşitli kategorilerde başarılı bulunan isimlere ödüllerin dağıtıldığı törende, Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Parlak, Türk-İslam sanatlarında kullanılan ‘Geleneksel El Yapımı Kağıt’ çalışmalarından dolayı ödül aldı.

Ebru ve el yapımı kağıtlar alanında “UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcı Listesi”nde yer alan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Parlak, Düzce Üniversitesi atölyelerinde sanatsal el yapımı kağıt üretimine başladığını belirtti.

Asit ve benzeri kimyasallarla yoğrulup hazırlanan kağıtların, 50-100 yılda deformasyona uğradığını vurgulayan Doç. Dr. Yusuf Parlak, “Yaptığımız kağıtlarda herhangi bir kimyasal bulunmuyor. Doğal malzemelerin liflerini ayırarak selüloz haline getiriyoruz. Bu nedenle üzerinden yüzyıllar geçse de bozulmadan gelecek nesillere ulaşabiliyor.” ifadelerini kullandı. Parlak, kağıtları genellikle dut ağacının kabukları, pamuk, keten, kendir ve kenevir gibi uzun lifli bitki özlerinden imal ettiklerini belirterek, bu alanda kullanılmak üzere ithal edilen kağıtların son dönemde Türkiye’de üretildiğini ve Düzce Üniversitesi  atölyelerinde el yapımı kağıt imal ettiklerini dile getirdi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER