GAZETE DÜZCE HABER PORTALI

Dolarda gözler yeni tedbir paketine çevrildi

Dolar/TL, geçen kamu destekli döviz satışlarıyla 18.4 tarihi zirvesinden sert düşüş sonrası güne 11 civarında başladı. Piyasalar, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklayacağı tedbir paketine odaklandı.

Dolarda gözler yeni tedbir paketine çevrildi
27 Aralık 2021 - 15:17 'de eklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunda yaptığı konuşmalarda faizin düşürülmesi sayesinde enflasyonun düşeceği tezlerini tekrar ederken, kur korumalı vadeli mevduat hesabı sisteminin devreye girmesinden beri TL mevduatların 20 milyar liranın üzerinde arttığını ifade etti.

Erdoğan’ın TL’deki değer kaybını durdurmak için açıkladığı mevduata döviz koruması ile birlikte kamu bankaları agresif bir şekilde döviz satmaya başlarken, aynı anda Merkez Bankası (TCMB) rezervleri de doğrudan müdahale olmamasına rağmen sert geriliyor.

 

MERKEZ BANKASI’NIN REZERVLERİ ERİDİ

Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu bankacılar büyük bölümü haftanın ilk iki gününde olmak üzere TCMB’nin swap hariç net uluslararası rezervinin geçen hafta Cuma hariç yaklaşık 8.5 milyar dolar, doğrudan müdahalelerin de başladığı ay başından itibaren ise yaklaşık 18 milyar dolar düştüğünü hesapladı.

YENİ TEDBİR PAKETİ AÇIKLANACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye göre, ise kurda görülen 18.4 tarihi rekoru bir “köpük” ve köpüğün tamamı ortadan kalkmadı. Nebati geçen hafta “Köpük daha tam gitmedi gitmeye başladı bir yere doğru gidiyoruz” dedi ve bir para biriminin bir diğer para birimine göre enflasyon farkı kadar değer değişimi yaşaması gerektiğini söylemişti.

Nebati ayrıca yakın zamanda piyasayı oldukça şaşırtacak yeni bir tedbir paketi açıklayacaklarını da geçen hafta söylemişti. Piyasalar açıklanacak yeni tedbirleri yakından izleneyecekler.

8.5 MİLYAR DOLAR DÜŞTÜ

TCMB verilerine göre, bankanın net rezerleri önceki hafta 21 milyar dolardan 12 milyar dolara geriledi. Geçen haftaki düşüş ise henüz tüm rakamlar bilinmediğinden tam hesaplanamıyor. Ancak analitik bilanço verilerinden bankacıların yaptığı hesaplamalara göre haftanın ilk dört gününde rezervler 8.5 milyar dolar düşüşe işaret ediyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
CLOSE
CLOSE